Przetwory Owocowo-Warzywne

Konfitury

Rodzinny zakład przetwórstwa owoców i warzyw. Mieści się we wsi Pająków na granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego w pobliżu Kazimierza Dolnego, Janowca i Puław.

Firma powstała w 1993 roku. Na początku działalności cała produkcja przeznaczona była na eksport. Na rynku polskim pojawili się w 2004 roku. Obecnie są liderem wśród firm oferujących tradycyjne przetwory z owoców i warzyw.

Tworząc swoje produkty kierują się trzema zasadami:

  • po pierwsze ma być tak smacznie, aby sami nie mogli oprzeć się swoim produktom,
  • po drugie produkują przetwory tak jak niegdyś robiono to w naszych domach wg wypróbowanych przepisów pochodzących z XIX  i pocz. XX w.
  • po trzecie w procesie produkcji starają się zachować jak najwięcej walorów odżywczych świeżych owoców i warzyw.

Dlatego w składzie przetworów nie znajdziecie Państwo konserwantów, aromatów, barwników i innych dodatków charakterystycznych dla żywności masowej.

KONFITURY I POWIDŁA

Produkcja konfitur jest pracochłonna, czasochłonna i skomplikowana, dlatego niewiele osób decyduje się na robienie ich w domu. Z kolei zakłady przemysłowe nie podejmują wysiłku produkcji towaru, którego nie można wytwarzać na masową skalę. Ponieważ konfitury są synonimem czegoś wyśmienitego bardzo często producenci swoje dżemy nazywają konfiturami aby zasugerować nam – konsumentom, że ich wyroby są wysokiej jakości.

JAK WYGLĄDAJĄ KONFITURY

Ponieważ do konfitur nie dodają zagęstników każda z konfitur ma nieco inną konsystencję w zależności od tego ile pektyny ma w sobie dany owoc i jak zachowuje się w czasie gotowania. I tak wiśnie są twarde i mają bardzo niedużo pektyn dlatego w słoju pływają całe owoce w syropie, czarna porzeczka jest znacznie gęstsza ponieważ owoce mają dużo pektyny, a bardzo delikatna malina całkowicie rozpada się w czasie gotowania dając jednorodną konsystencję.

 

Ketchup

Nie znalazłam w sklepie drugiego ketchupu, który byłby, tak jak nasz, z przetartych pomidorów a nie koncentratu. Do naszego ketchupu idealnie pasuje zdanie: tam gdzie inni zaczynają produkcję ketchup tam my ją kończymy.

 

Świeże pomidory gotujemy, przecieramy i zagęszczamy w wyparkach (czyli kociołkach próżniowych gdzie temperatura wrzenia wynosi 8C). Dodajemy przyprawy i nasz ketchup jest gotowy.  

 

Ketchupy dostępne na rynku produkowane są z koncentratu pomidorowego i zagęszczane różnego rodzaju mączkami lub innymi zagęstnikami.

 

Na wyprodukowanie 100 g naszego ketchupu zużywamy 230 g świeżych pomidorów. Generalnie inni producenci zużywają ok 150 -180 g pomidorów na 100 g produktu.


Dodatki do Obiadu

W tej grupie  produktów zebraliśmy przetwory służące jako dodatki nie tylko do obiadu. Są tu zarówno przetwory wykwintne, jak gruszka korzenna, gruszka i śliwka w occie, żurawiny i borówki, jak i produkty  bardziej codzienne  - buraczki, kapusta czerwona, szpinak, kapusta i ogórki kiszone. Wszystkie te wyroby  mają swoją długą tradycję na polskich stołach.

Produkują je  zachowując  stare receptury,  ręcznie sortują, obierają   surowiec, nie dodają żadnych sztucznych dodatków.

Przetwory z Milówki

Kiszone warzywa i owoce są bogate w składniki mineralne i witaminy. A do tego są źródłem błonnika pokarmowego i korzystnych bakterii fermentacji mlekowej. Zachowują większość witamin i składników mineralnych, ale jednocześnie w czasie kiszenia powstają w nich witaminy z grupy B. Z kolei kwaśne środowisko sprzyja stabilności witaminy C oraz A. Nie są pasteryzowane